English
דף הבית| מאמרים| מי אנחנו| מתנדבים| תרומות| צור קשר  
חפש
הפורום המשפטי


 
שתף בפייסבוק  

לחקלאים מגיעה הגנה של מערכת המשפט

כח אב תשע"ו - 01/09/2016
לחקלאים מגיעה הגנה של מערכת המשפט
Thomas Schmidt

מינוי פרקליט לפשיעה חקלאית יבהיר לעבריינים שיש דין ויש דיין, שעובד ועומד על המשמר מאת עינת קורמן


הפשיעה החקלאית היא מכת מדינה, על זה ישנה הסכמה רחבה. גניבות ציוד חקלאי, יבולים, עדרים ופלישות לקרקע הן עבירות שבישראל 2016 רוב החקלאים מתמודדים אתן, או לפחות מנסים.

ואיך הם מנסים? בעיקר בכוחות עצמם, כי המשטרה עסוקה במלחמה בפשיעות מסוגים אחרים, הפרקליטות עסוקה בחקירות אחרות ובתי המשפט מענישים עבריינים אחרים. לא אחת התלוננו החקלאים על אוזלת ידה של המשטרה בטיפול בתלונותיהם ובחוסר היכולת להתמודד בצורה נאותה ומרתיעה עם העבריינים. לפורום המשפטי למען ישראל הגיעו בעבר תלונות מחקלאים שנפלו קורבן לעבירות רכוש — גניבת בקר, פלישה לשטחי מרעה ועוד. החקלאים הגישו תלונות למשטרה, אולם הן נסגרו מחוסר עניין לציבור מחוסר ראיות. העומס הרב המוטל על שוטרים אינו מאפשר להם לטפל בעשרות מקרים בחודש, והחקלאים נותרים ללא מענה.

לחקלאים אין כיום כתובת נאותה לתלונותיהם. חקלאי הדרום חווים זאת כבר שנים רבות, אבל חקלאי הצפון דווקא ידעו ימים טובים יותר. בין 2005–2012 היתה להם כתובת בפרקליטות מחוז צפון — עו"ד תומר שוורץ, שמונה לראש תחום עבירות רכוש ופשיעה חקלאית וניהל ביד רמה ובמקצועיות את הטיפול בתיקים אלה. בתקופת כהונתו הוחמרו כתבי האישום, הנאשמים נעצרו עד תום ההליכים, היה שיתוף פעולה מוצלח עם החקלאים ועם המשטרה, ובתי המשפט נדרשו לפסוק עונשים גבוהים לעבריינים.

בנוסף, הוקמה יחידת ארז במג"ב למלחמה בפשיעה החקלאית שהגבירה את הנוכחות בשטח, וזה בלבד גרם לעבריינים לחשוב פעמיים אם לחתוך את הגדר או להניע את משאית התבואה הגנובה. במלים אחרות, היתה הרתעה, ולחקלאים היתה כתובת לפנות אליה, כתובת שגם הכתיבה את המדיניות החדשה, המחמירה והמרתיעה.

צריך להחזיר את הכתובת הזאת לפעילות. על שולחנה של שרת המשפטים, איילת שקד, מונחת הצעתנו למינוי פרקליט לפשיעה חקלאית במחוזות הצפון והדרום, בצירוף המלצתו של שר החקלאות, אורי אריאל. מינוי פרקליט יבהיר בראש ובראשונה לעבריינים שיש דין ויש דיין, שעובד ועומד על המשמר. מינוי זה גם ישדר לחקלאים עצמם שיש למי לפנות ושיש מי שיטפל ושמדינת ישראל זקוקה להם בשמירה על אדמותיה, באחיזה בקרקע ובשגשוג המשק החקלאי בארץ.

בנוסף, מינוי כזה יוכל להעביר מסר לציבור שמערכת המשפט בישראל עובדת, שלשוטרים יש כלים להתמודד עם פשיעה חקלאית, שישנם פרקליטים שיעמידו לדין את העבריינים ושישנם שופטים שיעשו משפט צדק. אמון הציבור במערכת אכיפת החוק על שלוחותיה חייב להתחזק וזאת הדרך להשגת המטרה הזאת.
לכתבות נוספות בביטחון
הפורום המשפטי השתתף בדיון ועדת החינוך בנושא ״שוברים שתיקה בבתי הספר״

עינת קורמן סמנכ"לית הפורום המשפטי בדיון: ״מחובתו של משרד החינוך לוודא כי מערכת החינוך כולה פועלת על פי עקרונות חוק החינוך, וכי העמותות שפועלות בבתי הספר צריכות לעמוד בערכי מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.


אז אסור לדבר על ערבים שמטרידים מינית?

הטרדה מינית היא הטרדה מינית, אבל גם בפשע הזה יש סוגים שונים וביניהם הטרדה על רקע לאומני. חבל שהדיון החשוב בכנסת שהוקדש לנושא והובל על ידי תומא סלימאן, הפך למערבולת צעקות


יום החקלאות בכנסת, הפורום המשפטי בוועדת הכלכלה: למנות פרקליט ממונה על השפיעה החקלאית.

סמנ״כלית הפורום המשפטי למען ישראל עינת קורמן הציגה את הצעת הפורום אותו הם מנסים לקדם בחודשים האחרונים למינוי פרקליט ייעודי לטיפול בפשיעה חקלאית אשר זכתה לתמיכת ח"כ חיים ילין ואיתן כבל.


הפורום המשפטי מאחל לכל חבריו שנה טובה ומתוקה

עם צאת השנה אנו מתכבדים להביא לפניכם טעימה קטנה ממה שעשינו בשנה החולפת:


פורום משפטי למען ישראל (ע"ר) 58-044-212-7 ת"ד 7442 ירושלים 9107302 טל' 02-5022202 פקס 02-5022844 דוא"ל: office@haforum.org.il
תיכנות: מיכאל פלוטניצקי עיצוב אתרים : נרינסקי © כל הזכויות שמורות לפורום המשפטי